Sztuka i kultura

Sztuka i kultura

174 2

Background
share close

Poznaj świat sztuki i kultury

Dział, w którym znajdziesz różne serie audycji tworzone przez artystów i pasjonatów sztuki i kultury. Aby życie było piękniejsze.

Znajdziesz nas również na:
1 23 1   2 2

 

Posłuchaj naszych podcastów działu Sztuka i kultura:Prowadzący: Izabela Hura | Gość: Marcin Szwed i Marlena Gibas
Witamy wszystkich ! Dziś zapraszamy Was na spotkanie z dwoma pasjonatami -ale… ich pasje- choć z kręgu muzyki – to jednak się różnią . W czym? – otóż pierwszy nasz pasjonat zajmuje się folklorem, a drugi- tańcem towarzyskim! Zatem – nieco kontrastowo dziś będzie! Posłuchajcie co mówią o swoich zainteresowaniach Marlena i Marcin- zapraszamy !
 


Prowadzący: Zuzia Waligóra | Gość: Hubert Łuczak
Zakopane – Gubałówka, Krupówki, oscypki, górale.. Ale też niepowtarzalny styl architektoniczny! Dlaczego tak zachwyca? Kto go tworzył? Nasz dzisiejszy gość Hubert – uczeń zakopiańskiego technikum przybliży nam ten temat. Ruszamy w podróż po Zakopanem! Zaprasza Izabela Hura.
 


Prowadzący: Anna Janczyk | Gość: Jan Stopka
Kim jest baca? I dlaczego pasterstwo odgrywa tak szczególną rolę w Beskidzie Żywieckim? Inspirująca rozmowa Anny Janczyk z bacą pochodzącym z pasterskiego rodu, czyli z Janem Stopką z Cięciny.
 


Prowadzący: Iwona Sapeta | Gość: Wiola Jakubiec
„SEKUNDA to projekt stworzony przez dwie skrzypaczki Dorotę Błaszczyńską-Mogilską i Wiolę Jakubiec, których muzyka rozbrzmiała ostatnio w Cafe Siena. Artystki tworząc inspirują się różnymi stylami, czerpią z folku, jazzu i klasyki. Sięgają do opowieści zachowanych w dawnych pieśniach. Tworzą od pół roku, już mają na koncie wiele sukcesów. O planach na przyszłość, marzeniach i muzyce z Wiolą Jakubiec rozmawiała Iwona Sapeta, a pomiędzy kolejnymi fragmentami rozmowy zabrzmiał najnowsze utwory: Dumanie, Serdecko i Polana.
 


Prowadzący: Agata Jakóbiec | Gość: Maciej Ormaniec
„Folk up! czyli I Festiwal Muzyki Folkowej Folk-Up! to miejsce i czas gdzie celebrować będziemy mogli muzykę etno-folk. Warsztaty wokalne i instrumentalne, dyskusje, koncerty kapel i zespołów, potańcówka i folk sessions – te wydarzenia wypełnią program I Festiwalu Muzyki Folkowej 26-29.08.2021. Skąd zrodził się pomysł na takie przedsięwzięcie? Kto jest jego głównymi pomysłodawcami? Gdzie i kiedy się odbędzie, jak będzie wyglądał, a przede wszystkim jak wziąć w nim udział? Na te oraz więcej pytań, znajdziecie odpowiedź w rozmowie przeprowadzonej przez Agatę Jakóbiec z jednym z głównych organizatorów Folk up! Maciejem Ormańcem. Muzyka użyta w audycji: “Wojacka” zespół Bree „
 


Prowadzący: Krzysztof Dziki | Gość: Janusz Miarka
Krzysztof Dziki zaprasza na wywiad prosto z londyńskiego atelier fotografa artysty Janusza Miarki, który opowie o swojej fotograficznej drodze.
Będziemy rozmawiać o kulisach pracy artystycznej i tej komercyjnej.
O studiach artystycznych w Anglii,
O zrealizowanych projektach min w wiosce Afrykańskiej czy w dzielnicy żydowskiej w Londynie.
O tym jak odnaleźć się na rynku pracy i wreszcie – czy warto iść za pasją pomimo często niełatwej drogi do osiągnięcia sukcesu.
Przygotujcie się na podróż w świat pasji, marzeń, edukacji oraz biznesu.
 


Prowadzący: Agata Jakóbiec | Gość: Sabina Słowiak
Agata Jakóbiec w rozmowie z zastępcą kierownika Zespołu Regionalnego Magurzanie, porozmawia o tym jak kultura ludowa odnajduje się w internecie. Jak pandemia wpłynęła na działania zespołów ludowych, czy działalność w sieci jest w stanie zastąpić występy na żywo? Sabina opowie również o najnowszym filmie ZR Magurzanie, czyli Litanii Do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Skąd pomysł na stworzenie takiego filmu, jak powstał i z jakim odbiorem widowni się spotyka? To wszystko w naszej rozmowie w dziale Sztuka i kultura. 

 


O Wysokiej wrażliwości


Prowadzący: Magdalena Kaliszuk
Gorąco zapraszamy, do wysłuchania pierwszego odcinka “Szarlotki przed śniadaniem” Magdaleny Kaliszuk, który jest poświęcony wysokiej wrażliwości.Jak rozpoznać osobę wysoko wrażliwą?
Czy występuje ona tylko u ludzi?
Jakie są najczęstsze mity na jej temat?
Oraz, dlaczego cecha ta była uznawana za przewagę ewolucyjną?
Odpowiedzi na te, oraz inne pytania możecie znaleźć w najbliższym odcinku “Szarlotki przed śniadaniem”
Serdecznie polecamy!

 Prowadzący: Iwona Sapeta | Gość: Wiola Jakubiec
Jak wyglądał folklor mieszczan żywieckich? Wybitna etnomuzykolożka i stały gość działu Sztuka i kultura Wioletta Jakubiec opowie nam co nieco o naszym rodzimym folklorze. Zapraszamy!!!

 

 


Co przez lata słyszały mury Zamku i Katedry Żywieckiej?


Prowadzący: Iwona Sapeta | Gość: Wiola Jakubiec
Jak wyglądał historyczny Żywiec? Z jakich źródeł możemy czerpać chciał zasięgnąć informacji na temat historii muzyki Żywieckiej? Jak wyglądała muzyka dworska w Żywcu? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedz w dzisiejszym odcinku. Z wybitna Etnomuzykolozka Wiola Jakubiec rozmawiać będzie Iwona Sapeta.

 Prowadzący: Magdalena Waligóra | Gość: Grażyna Patera i Paweł Jafernik
Trzej Królowie jadą, złoto mirrę kładą… W świątecznym nastroju zapraszamy Was na wyjątkową audycję, poświęconą „Trzem Królom Sopotniańskim”! Audycję poprowadzi Magdalena Waligóra oraz jej goście Grażyna Patera i Paweł Jafernik.

 Prowadzący: Iwona Sapeta | Gość: Wiola Jakubiec
Usłyszycie o kolędach i pastorałkach na Żywiecczyźnie, wywiad z Wiolą Jakubiec przeprowadziła Iwona Sapeta.

 Prowadzący: Iwona Sapeta | Gość: Wiola Jakubiec
Usłyszycie o kolędach i pastorałkach na Żywiecczyźnie, wywiad z Wiolą Jakubiec przeprowadziła Iwona Sapeta.

 Prowadzący: Iwona Sapeta i Krzysiek Dziki
Zraszamy do wysłuchania audycji międzynarodowej! Połączenie Warszawy z Londynem stworzyli dla Was – Krzysiek Dziki i Iwona Sapeta! Audycja przedstawia utwory muzyczne i skojarzone z nimi dzieła sztuki.
Utwory o których opowiadają Iwona i Krzysiek:

 


Prowadzący: Iwona Sapeta | Gość: Piotr Piecha
Trzecia części wywiadu z Piotrem Piechą, aktorem Teatru Ludowego w Krakowie, wyjątkowym artystą i wspaniałym człowiekiem. Wywiad prowadzi Iwona Sapeta.

 Prowadzący: Iwona Sapeta | Gość: Piotr Piecha
Druga części wywiadu z Piotrem Piechą, aktorem Teatru Ludowego w Krakowie, wyjątkowym artystą i wspaniałym człowiekiem. Wywiad prowadzi Iwona Sapeta.

 


Prowadzący: Iwona Sapeta | Gość: Piotr Piecha
Pierwsza części wywiadu z Piotrem Piechą, aktorem Teatru Ludowego w Krakowie, wyjątkowym artystą i wspaniałym człowiekiem.

 


 


Sztuka i kultura

0%